EPİLASYON

 

 
İstenmeyen tüylerin kalıcı bir şekilde yok edilme işlemidir.
Işıklı epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı yoludur. Işıklı epilasyon, ışık enerjisinden yararlanarak kıl hücrelerini tahrip etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bu amaca hizmet eden 2 yöntem vardır,
 
 
1-Lazer Epilasyon
 
 
2-Foto Epilasyon (flash lamba teknolojisi)
 

 
                                                        Lazer Epilasyon
 
        Lazer Epilasyon (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) Tanımı
 
      Lazer tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Etkili olmasının ana nedeni seçici foto termolizdir. Foto ışık, termo-ısı, liz-tahrip anlamına gelir. Yani, belirli dalga boylarındaki lazer ışınları, koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşür. Lazer epilasyonda  ana kural; kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin, lazer ışığı tarafından tutularak, ısıya dönüşmesini sağlamak ve daha sonrada ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile, kıl folikülünü tahrip etmektir. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Lazeri diğer yöntemlerden ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir.
 
                                                   Foto Epilasyon
 
                               Foto Epilasyon (Intense Pulse Light (IPL) ) Tanımı
 
 
   Flash lamba teknolojisi lazerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf makinesinin flaş ışığına benzer bir kuvvetli ve farklı dalga boylarında (550 nm den 1200 nm ye kadar) ışık elemanları taşıyan yüksek enerjili bir ışık sistemidir. Lazerde ışık enerjisi tek bir dalga boyundan oluşmaktadır ve çizgisel bir doğrultuda yayılmaktadır.
 
   Flaş lamba teknolojisi ile epilasyonun mekanizması, lazer epilasyona benzer. Burada da yüksek enerjili ışınlar deriye uygulanarak kıl kökü hücresi etrafında bulunan melanin tarafından emilimi sağlar. Bu emilim sırasında açığa çıkan ısı enerjisi kıl kökü hücresini tahrip eder. Böylece ölen kıl hücresi yeni kıl üretemeyerek epilasyon sağlanmış olur. Flaş lamba epilasyon sistemi, lazer epilasyona benzer yararlara ve sakıncalara sahiptir.
 
   Bu sistemde değişik dalga boyunda ışınlar kullanıldığından değişik ten ve kıl renklerine sahip kişilerde hatta aynı kişide farklı bölgelerde bile bu dalga boyları değiştirilerek en uygun ışık dalga boyu ayarlanabilme özelliği vardır. Bu özellik, tedavide ciddi oranda esneklik sağlar.  IPL'in en önemli özelliği, tüm kıl ve cilt tiplerinde başarılı olmasıdır. 3- ND-Yag Lazer; 1064 nanometre dalga boyuna sahip lazerlerdir. Diğer lazer sistemlere göre en derine iner ve bu yüzden en ağrılı epilasyon bu cihazla yapılır. Koyu tenli ciltlerde de oldukça başarılıdır. Fakat ağırlıkta kılcal damar tedavisi, kıl dönmesi tedavisi gibi amaçlarla kullanılır. Uygulama esnasında cilde zarar vermez. Hatta uygulama esnasında cildi yeniler, tedavi sağlar.