DÖVME SİLME İŞLEMİ
 
Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de dövme yaptıranların sayısında artış gözlenmektedir.

 Dövme yaptırma kararı, genellikle çok fazla düşünülmeden ve anlık bir heves ile yapıldığında pişmanlık duygusu yaratmaktadır. 


DÖVME SİLDİRME YÖNTEMİ


 Dövmeleri silmek için bugüne kadar değişik metotlar denenmişse de genel olarak çok başarılı olmadığı gözlemlenmektedir. Ancak, son zamanlarda gelişen lazer teknolojisi ile de dövmeler eskiye göre başarılı olarak silinebilmektedir.

 Yüksek yoğunlukta ve özel dalga boyundaki lazer ışını, dövme için kullanılmış olan boya moleküllerini parçalayarak etkili olmaktadır. Parçalanan boya molekülleri daha sonra vücut tarafından emilerek yok edilir.


TEK SEANSTE DÖVME SİLDİRMEK 


Dövmenin kaç seans sonrasında silineceği, silme işleminin ne kadar başarılı olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Dövme iki seansta silinebileceği gibi on seans sonrasında da tamamen kaybolabilmektedir. Bu, dövmenin cinsine bağlıdır ve hiç bir dövme silme işlemi %100 garantili değildir. Bazı dövmeler tamamen silinirken bazıları da belli belirsiz iz bırakabilir.

 Dövme rengi gri ve siyah ise iyi bir sonuç alınabilir fakat dövmenin rengi mavi ve yeşil ise en zor sonuç alan renklerdendir. 

VÜCUDUN HANGİ BÖLGESİNDEKİ DÖVME KOLAY SİLİNİR


 Kol ve bacakların uç kısımlarındaki genel olarak daha dirençli dövmelerdir. Dövme kalbe ne kadar yakın ise silme işlemi o kadar başarılı olmaktadır. Çünkü kan dolaşımının iyi olması ile dövmenin vücuttan atılabilmesi birbiri ile tamamen bağlantılıdır. Dövmenin profesyonel insanlar tarafından yapılması da silme işlemini kolaylaştırmaktadır. Çünkü profesyonelce yapılan dövmeler cildin her yerine aynı seviyede yerleşmektedir. 

DÖVME SİLME İŞLEMİNDEN SONRA CİLTTE OLUŞACAK DEĞİŞİKLİKLER


 Lazer ile dövme silme işleminden sonra dövme sahasının cilt renginde koyulaşma veya açılmalar görülebilir. Dövme işleminde kullanılan boyanın titanyum içermesi durumunda işlem sonrasında oluşan cilt kararması takip eden uygulamalarda kaybolmaktadır. Cilt rengi koyu olanlarda cilt rengi soluklaşabilmektedir. Ciltte oluşan renk değişiklikleri 6-12 ay içerisinde kaybolur ancak renk değişikliğinin kalıcı olarak kalması da göz önünde bulundurulur